Make your own free website on Tripod.com

b o n s a i     n e d i r ?

a n a   s a y f a

     Bonsai; ağaçları  özel saksılarda, özel tekniklerle  budayarak,  şekillendirerek ve bodurlaştırarak  büyüterek  estetik bir görüntü  kazandırma  sanatıdır. (Bon : tepsi, tabak; sai : bitki).  Bonsai  ağaçları  genetik  olarak  farklı  değildir.  Küçük yapraklı olanlar tercih  edilmekle beraber  bonsai, doğadaki büyüklüğüne bakmaksızın  herhangi bir ağaçtan olabilir.  Doğadaki şeklini  aynen  kopyalamaya gerek yoktur. Bu konuda  kendi  estetiğinizi  ve  hayalgücünüzü sergilemek esastır.  Ancak ne olursa olsun bonsai doğal görünmeli, insan eli değdiği belli edilmemelidir.

     Ağaç  ve  saksısı şekil, desen ve renkleriyle bir bütünlük oluşturmalıdır.  Bonsai ağacın kendisi değil ağaç ve saksı arasındaki görsel uyumdur.

     Ağacı bir saksıya dikmek ve  gelişmesine  bırakmak  yeterli değildir.  Bu şekilde bitki  ağaç  gibi  durmayacak  ve  ömrü de  uzun  olmayacaktır.  Gövde  kalınından incesine tüm dallar şekillendirilerek ve gerekirse kesilerek uygun görüntü elde edil- meye çalışılır.  Ağacın şekli belirginleştikten  sonra  düzenli  kesim ve  budamalarla son şekil elde edilir.Bir bonsai bir çalıdan çok ağaca benzemelidir. Ağaçta belirli yaprak kümeleri ve aralarında belirgin boşluklar vardır, çalıda ise yapraklar tek bir küme oluşturur. Budama size uygun dal yapısını belirginleştirme imkanı verir.

     Bonsai yaşlandıkça, üzerinde değişiklikler yapabilir, bir dalını kesebilir, diğer birinin istediğiniz bir şekilde büyümesine izin verebilirsiniz. Saksısını değiştirerek başka bir açıdan gösterir, daha güzel bir görüntü yakalayabilirsiniz. Tel sararak dalların da yerlerini istediğiniz yönde değiştirebilirsiniz.

     Gövde bonsai'nin kişiliğinin en önemli parçasıdır. Cılız ve zayıf görünüşlü gövde bonsai 'yi çirkinleştirir. Toprak üzerinde görünen güzel kök oluşumu ve yukarı doğru incelen yapıdaki gövde en idealidir. En altta kalın dallar olmalı, dallar yukarı doğru incelmeli ve kısalmalıdır. Dallar arasındaki mesafe yukarı çıktıkca azalmalıdır. İki dal gövde de aynı yükseklikte olmamalı, dalın karşısı mutlaka boş olmalıdır. Bunların yanında bonsai' de kuru dallar bırakarak ağaca yaşlı havası verilebilir.

     Bonsai için kesin kurallar yoktur. Herşey sizin özel zevkinize, ona bakış açınıza bağlıdır. Pahalı bir hobi olmamakla beraber, uzun süreli uğraşı ve sabır gerektirir. Başlangıçta bazı şeyler planlandığı gibi gitmeyebilir. Bir ağacın ölmesi sizi vazgeçirmemelidir. En usta kişinin dahi ağaçları ölebilir. Ancak tecrübe kazandıkca bunun daha az sıklıkta olduğunu göreceksiniz.

 

 

Yukarı